13 Ağustos 2017 Pazar

bir bezi bırakma hikayesi :)

bizde hikayeler bitmiyor :)

emzirme bitti, sıra bezde dedik...

Derin 3 yaşına girecek, bezini gören park teyzeleri cıkcıklasa da ben umursamadım. Hep dedim "o ne zaman hazır olursa" bu kural her şey için geçerli...

Haziran ayının başıydı, yani derin 33 aylıkken. Sitenin havuzu doldu. Dedim ki bak Derin bezi olan çocuklar artık giremeyecekmiş havuza, sen zaten kocaman oldun, bak harika bir oturağın var (geçen sene aldık ve denemiştik, maalesef hazır değildi başaramadı) buna yapalım ne dersin dedim. Bir heves tamaamm dedi. Havuz faktörü ikna olmasında çok etkiliydi. Bu oturaktan çok memnunum, fisher price markası, ebebek'ten almıştık, şu anda 140 tl. çiş ya da kaka yapınca müzik çalıyor. 


Tabi böyle şıp diye olmadı :) sürekli anlattım, bizi örnek gösterdim, artık o kadar çok konuştum ki engin'e fenalık geldi, yeter seda ben sıkıldım, çocuk baydı senden dedi :) günde kaç posta oluyor acaba bu konuşma dedi..

alıştırma külodu falan kullanmadık çünkü derin ay olarak büyük, anlattığımız her şeyi anlıyor. başta annem, anneannem ne söylendiler :) derin 1,5 yaş civarındayken kakası geldiğinde tuvaletin kapısına gidip ııhh deyip kapıyı açmaya çalışıyordu. Ben tabi canım Zekai beyime sormadan hiçbir şey yapmadım. Daha erken dedi Zekai bey. peki dedim hemen. bunu da benim tembelliğime yoranlar oldu, hiiçç umrumda olmadı tabi :)

Önce bir maşallahınızı alırız. okuduysanız mecbur dediniz zaten. hiç yatak, nevresim yıkamadım :) ilk gün gündüz kaçırdı tabi, halıları kaldırmıştık zaten. olsun dedik kaza oldu ama bir dahakine yere yapma sakın, bak burada oturağın var.. az mahçup olsa da duygusal böcük, baktı ben hiç önemsemiyorum, gülüyorum, rahatladı. kıyamam, gözümün içine bakıyor :)

bu arada Derin sabah bezi kuru uyanmaya başlamıştı. Bizim için en önemli işaret buydu zaten. Bir de Nisan ayında Zekai beye gittiğimizde hıım bez var mı hala dedi. O kadar ama, başka bir şey demedi :) ben de havalar azıcık ısınsın hemen bırakacak Derin, Zekai dedesi dedim, tamam dedi.


sadece 1 gün sürdü eğitim. ertesi gün çişim geldi dediğinde birlikte odanın ortasında duran oturağa gittik, yaptı. Zekai bey oturak tuvalette dursun demişti, istemedi derin. Tuvalet için bir aparat aldık, ona da yapıyor. Ama odada duran oturak kolayına geliyor, oyuna hemen dönüyor. Çoğunlukla kakayı tuvalete yapmak istiyor. 

Bizde bu süreç aslında ilk kakayı söylemesiyle başladı. Yani biz bu eğitime başladığımızda zaten kakasını tuvalete yapıyordu. Çişi söylemiyordu.

rüşvet teklif ettik mi, ödül verdik mi ? hayır. Ama parka gitmeyi çok seviyor, zaten gideceğimiz parka hadi çişini yap öyle gidelim dedik, koşa koşa gidip yaptı :) bir de yakın çevremize dedik ki bakıınn derin bezi bıraktı, kocaman oldu, artık çişini tuvalete yapıyor. ooo tebrikler, bravolar, alkışlar... bunlar derin'i motive etti. özgür bolat'a selam olsun, ödülle cezalandırmadık :)

Çocuk külot seçimi ne zormuş arkadaş. aman dikişleri çok kalın olmasın, mutlaka % 100 pamuk olsun, annem bin tembihliyor ağ kısmında dikiş olmasın... 

şimdi kendi yapıyor her şeyini :) külodunu giyip çıkarıyor, gidip tuvalete çişini yapıp geliyor, benim haberim yok :)

bu sıcaklarda pişecekti evladım :) şimdi o da ben de çookk mutluyuz :)

Oturup tavsiye verecek değilim, alt tarafı 36 aylık anayım. Ama nolur zorlamayın çocuklarınızı. Biri sizi istemediğiniz, hazır olmadığınız bir şeye zorlasa ne hissederdiniz ? Al işte, 2 günde bitti. Hazırdı çocuk, oldu bitti.. Tamam ben de kitap okuyorum, uzmanlar ne derse dinliyorum, geçen sene 2 yaşındayken okudum kitap, ona da okuttum, nooldu ? kitapta tavşan oturağına yapıyordu çişini, derin de gitti başta tavşanı olmak üzere tüm oyuncaklarını çiş yapması için oturttu. Ama kendi oturmadı..

kısacası hazır değilmiş :)

çocuğu hazır olan tüümm annelere bu süreçte kolay gelsin
:)

1 yorum:

Swotpisces dedi ki...

maşallah Derine' e... :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...